Umnjak može biti prekriven desnima (impaktirani umnjak), jer se često dešava da ne iznikne u potpunosti, pa se vidi samo deo zuba. U ovakvim slučajevima može da umnjak boli. Taj prostor je teško dostupan za čišćenje, pa često dolazi do infekcija i zapaljenja (perikoronitisa). Vadjenje umnjaka je u ovim slučajevima neminovno. Cirkumcizija je pravljenje reza kojim se uklanja deo mesa preko umnjaka. Umesto klasične intervencije skalperom, u Dental SPA centru ovakve intervencije vrše se laserskim nožem, bezbolno i bez krvi, jer u toku sečenja laser sprži kapilare.
Simptomi
Simptomi nicanja umnjaka, mogu biti i jako ozbiljni. Bol umnjaka, otok, crvenilo područja, nemogućnost otvaranja usta, a u težim slučajevima i povišena temperatura i otok limfnih čvorova se mogu javiti prilikom nicanja umnjaka. Mogu se pojaviti i migrena, t.j. migrenozna glavobolja, bol u uhu, čak i nemogućnost pomeranja vrata.
Da li je vadjenje umnjaka neophodno?
Umnjak se generalno ne mora vaditi, ako je samo impaktirani umnjak problem. Zahvati kojima se ovakve situacije rešavaju različiti su i variraju od jednostavnog ispiranja antiseptikom, pa sve do operativnih zahvata. U takvom slucaju najčešće radi tzv. cirkumcizija sluzokože koju umnjak nije u stanju da probije, ili dela sluzokože koji pokriva zub. Ukoliko je to potrebno, može se u terapiju ukljuciti i antibiotik.
Lasersko vađenje umnjaka?
Ovakva intervencija se u Dental SPA centru radi uz primenu lasera. Laser u mnogome olakšava ovaj postupak, jer se cela intervencija radi samo uz primenu topikalne anestezije (sprej), izvodi se brzo preciznim rezom, nema krvarenja, a nakon toga pacijent je sposoban da odmah nastavi sa normalnim aktivnostima bez ikakvih pratecih tegoba.
Šta očekivati? Kakva su iskustva?
Laserski zahvat za vađenje umnjaka omogućava zanemarljiv postoperativni bol u skoro svakom slucaju. Ovo smanjenje bola je rezulat jedinstvenih karakteristika laserskog zraka prilikom sečenja tkiva, tako da nema više 'sirovih krajeva' i krvarenja kao kod sečenja skalpelom.
Laser, a ne skalpel!
Kad god da se cirkumcizija napravi na tkivu pomocu skalpela ili makaza inflamacija (upala) počinje da se odvija. Ova inflamacija je rezultat interakcije sa cirkulatornim i limfnim sistemom (krvnim sudovima). Pošto laserski zrak efektivno kauteriše limfni sistem nema krvi i postoperativni otok je mnogo manji. Tako da se pacijent oseća mnogo prijatnije tokom perioda opravka. Pored toga laserski zrak radi na temperaturi koja ga čini najefikasnijim u uništavanju bakterija koje imaju potencijal da prouzrokuju infekciju. Ovo je veoma važno u područjima gde je inače teško da se spreči delovanje bakterija na mesto hirurškog zahvata.
Kod incizije skalpelom mali krvni sudovi su preseceni u koži kao i sloj tkiva ispod same kože. Ovi krvni sudovi mogu da 'procure' tokom zahvata pa čak i posle operacije. Tradicionalno problem se rešava spajanjem reza pomocu hemostatika, kauterizacijom ili držanjem gaze dok ne prestane krvarenje. Sve pomenute procedure oduzimaju vreme, što znaci da operacija duže traje i da je veći postoperativni otok.
Laserski zrak je visoko efikasan koagulator malih krvnih sudova. Manje krvarenje tokom operacije znači i krace vreme uzimanja anestetika i brže vreme oporavka.
Ukoliko imate pitanja ili Vas muči umnjak bol pozovite nas. Vađenje umnjaka ne mora biti stresno!
Možemo i hoćemo Vam pomoći!