Koren zuba i zubni živac se mogu inficirati, što je posledica prodora mikroorganizama u kanal zuba. Posledica je upala nerva zuba, što može prerasti i postati gangrena zuba, ili se čak i proširiti na kost oko zuba. U ovom slučaju, zub jako boli po pravilu, i obavezno je potrebno obaviti endodontskom (kanalnom) lečenje zuba. Klasično lečenje podrazumeva mehaničko čišćenje rotacionim instrumentima. U Dental SPA centru primenjujemo lečenje zuba laserom. Laser energijom koju oslobađa ubija bakterije i steriliše kanal.
Šta je zapravo lečenje zuba?
Cilj lečenja je iz koren zuba ukloniti inficirane pulpe i napuniti kanal zuba neaktivnom (inertnom) materijom. Najkraće receno, lečenje podrazumeva mehaničko čišćenje i ispiranje bakterija, raspadnutih organskih sastojaka i bakterijskih toksina koji su preostali nakon propadanja dela zuba koji nazivamo zubni živac. Nakon čišćenja i ispiranja kanala korena sledi njegovo punjenje specijalnim pastama i kočićima kako bi prostor unutar zuba ostao hermetički zatvoren. Na taj nacin se otklanja mogucnost ponovnog naseljavanja bakterija unutar zuba i ponovnog javljanja zapaljenske reakcije sa svim svojim posledicama.
Šta ako neću da lečim zub?
Ukoliko se kanal zuba ne leči, neminovno je vađenje zuba, ali znajte da ukoliko ima infekcije u kosti infekciju je i dalje potrebno lečiti.
Šta da očekujem? Hoće li boleti?
Tretmani kanala korena se izvode kombinacijom ručnih i rotacionih instrumenata da bi se uklonilo razmekšano tkivo, očistio prostor kanala korena i oblikovao prostor da bi se ne kraju stavio materijal za zatvaranje, obično gutaperka (slika korena zuba dole). Naravno, prethodno je potrebno otvoriti zub turbinom i doći do pulpe. Intervencija je uz anesteziju potpuno bezbolna!
Kako se koristi laser za popravku zuba?
U Dental SPA centru, pored klasične obrade kanala za sterilizaciju prostora u zubu koristimo laser. Laserska energija, kada se koristi za tretman kanala korena, ima veliki niz prednosti. Prednosti lasera su sledeće:
- Laserska toplota steriliše kanal i eliminiše mikroorganizame iz kanala.
- Laser može pomoći prilikom kondenzacije zubnog materijala da bi se učvrstili zidovi pa je rezultat gušci kanal korena.
- Prostor kanala korena je često jako zakrivljen, retko kada je potpuno prav. Zahvaljujući elastičnim svojstvima vlakna, laser čisti prostor duž cele dužine kanala korena i prati sve krivine u zubnom korenu, i tako čisti celu površinu.
Kakva su iskustva?
Visok stepen uspešnosti kada su u pitanju gangrena zuba i zubni živac je postignut u konvencionalnom endodontskom tretmanu. U slučajevima avitalne pulpe smanjenje stepena uspešnosti dešava se zbog teškoća u postizanju kompletne dezinfekcije sistema kanala korena. Neke bakterije, kao Enterococcus faecalis, se često pronalaze u slučaju neuspeha endodontskog tretmana zbog njihovog velikog otpora prema konvencionalnom endodontskom tretmanu. Efikasnost lasera se upravo ogleda u redukciji bakterija iz kontaminiranog kanala. Uz kombinaciju sa kalcijum hidroksidnom pastom, propilen glikolom i kamfornog paramonohlorofenola, iskustva sa laserom su mnogo bolja u odnosu na tradicionalne načine za lečenje zuba.